KoboSystem – skuteczne rozwiązania internetowe – sprawdź nas!
Strategia, kreacja, technologia, obsługa i zarządzanie

Optymalizacja kampanii reklamowych Google AdWords

optymalizacja kampanii reklamowych

Optymalizacja kampanii reklamowych Google AdWords

Optymalizacja kampanii reklamowych to wyzwanie dla każdego PPC menagera. Panel Google AdWords dostarcza nam wiele cennych danych, jednak w pierwszej fazie kampanii warto skupić się tylko na kilku czynnikach determinujących jej skuteczność i efektywność. Na ich podstawie podejmujemy decyzje optymalizacyjne – tylko najpierw musimy wiedzieć gdzie i czego szukać.

Czym jest optymalizacja kampanii reklamowych?

Optymalizacja kampanii AdWords to wprowadzanie zmian w celu zwiększenia skuteczności prowadzonych przez nas działań reklamowych. Jest to umiejętność analizy danych o wynikach kampanii reklamowej i reagowanie gdy wyniki są niezadowalające. Jest to szereg czynności, zmiany ustawień w grupach reklamowych, budżetów, stron docelowych czy zmiany w strategii ustalania stawek, mających na celu zwiększenie konwersji.

Dane z Google Analytics

Ważnym źródłem danych do optymalizacji kampanii AdWords jest usługa Google Analytics. Połączenie tych dwóch kont pozwoli nam prześledzić aktywność (albo jej brak – współczynnik odrzuceń) użytkownika po trafieniu na stronę docelową. Dowiemy się m.in. jak długo użytkownik był w naszej witrynie, jakie podstrony przeglądał czy jaki odsetek nowych sesji wygenerowaliśmy dzięki kampanii PPC. A to tylko mała część danych, które możemy wyciągnąć z Google Analytics. Kolejną zaletą Analytics są opcje tworzenia szczegółowych raportów, filtrów i segmentów.

Oprzyjmy się na przykładzie – zastanawiamy się czy warto zainwestować w kampanie skierowaną na urządzenia mobilne. Najpierw ustawiamy interesujący nas widok, następnie wchodzimy w raporty wybierając potrzebne dane odnośnie odsetku klientów mobilnych. Później sprawdzamy, jaki system operacyjny konwertuje najlepiej. Uzbrojeni w tę wiedzę przystępujemy do tworzenia segmentu, gromadzącego interesujących nas użytkowników, a następnie tworzymy z niego listę remarketingową do wykorzystania w kampanii AdWords.

Archiwizowanie danych

Częstym błędem popełnianym przez początkujących menagerów PPC jest usuwanie danych z panelu AdWords. Wstrzymujmy słowa kluczowe i reklamy nie przynoszące spodziewanych efektów. Zostawiajmy te dane, żeby później przez zapomnienie nie wracać do sprawdzonych, ale nieskutecznych rozwiązań. Testujmy teksty w reklamach, podkreślajmy inną cechę produktu, używajmy różnych CTA i w celu analizy archiwizujmy reklamy, będziemy wiedzieć co się nie sprawdza.

Zrównoważony budżet w grupach reklam

Po uruchomieniu kampanii sprawdzajmy czy budżet kampanii rozkłada się równomiernie na każdą grupę reklam. Jeśli jedna z grup wykorzystuje większość budżetu (przyczyną może być dużo słów w dopasowaniu przybliżonym albo z dużym potencjałem wyszukiwań). W takiej sytuacji warto utworzyć nową kampanie z oddzielnym budżetem.

Filtry dla wartościowych słów kluczowych

Warto w optymalizacji kampanii używać filtrów do wyszukiwania słów kluczowych generujących największą liczbę konwersji i premiowanie tych słów poprzez podnoszenie stawek CPC. Analogicznie słowom niekonwertującym, a z dobrą pozycją i CTR obniżajmy stawki za kliknięcie.

Raport wyszukiwanych haseł

Bardzo przydatny raport mówiący nam na jakie dokładnie frazy wyświetliły się i zostały kliknięte reklamy. W zależności od typu dopasowania słów kluczowych, wyszukiwane hasła mogą być ich synonimem czy podobną odmianą. Raport służy do znalezienia nowych, skutecznych słów, które możesz wykorzystać w swoich kampaniach, a także do wykluczenia haseł niepasujących tematycznie do oferowanych przez nas produktów czy usług.

Wykluczające słowa kluczowe

Jeśli chcemy ograniczyć liczbę nietrafionych tematycznie fraz, na które nasze reklamy się wyświetlają warto dodać do kampanii listę słów wykluczających. Na liście powinny znaleźć się hasła brzmiące podobnie do naszych słów kluczowych, jednak odnoszących się zupełnie do innych produktów. Przykład, sprzedajesz węże ogrodowe więc słowa wykluczające powinny odnosić się do węży prysznicowych czy strażackich.

Optymalizacja kampanii reklamowych – dostosowanie stawek

Dostosowanie stawek, jest to określony procent, o który zwiększamy lub zmniejszamy CPC, co pozwala nam zmieniać natężenie wyświetlenia reklam w zależności od urządzenia (komputer, tablet i telefon) z którego korzysta użytkownik, pory dnia i miejsca w jakim dokładnie się znajduje (kraj, miasto czy obszar geograficzny).

 

Autor: Marta Zgid, PPC Manager
Jeśli planujesz lub chcesz poprawić skuteczność kampanii PPC skontaktuj się z nami.

Related Posts