KoboSystem – skuteczne rozwiązania internetowe – sprawdź nas!
Strategia, kreacja, technologia, obsługa i zarządzanie

Optymalizacja SEO WordPress’a – na co zwrócić uwagę?

optymalizacja seo

Optymalizacja SEO WordPress’a – na co zwrócić uwagę?

WordPress to prawdziwie cudowny system, który przerósł oczekiwania twórców. Prosta platforma do samodzielnego tworzenia blogów z czasem stała się jednym z podstawowych sposobów na stworzenie firmowej strony internetowej lub sklepu online. Tysiące wtyczek i możliwości modyfikacji pozwalają na stworzenie idealnie dobranego serwisu. Aby jednak Twoja strona była widoczna dla użytkowników, konieczna jest optymalizacja SEO. Do ogólnych zasad WordPress dorzuca trochę swoich, na szczęście nie ma tu nic skomplikowanego.

Zacznij od podstaw – dobry hosting

Aby optymalizacja SEO przyniosła trwałe skutki, musi stać na dobrym fundamencie. Dlatego, zanim przejdziesz do kolejnych działań, upewnij się, że witryna umieszczona jest na pewnym serwerze. Całość musi działać niezawodnie i szybko. W wypadku współdzielenia hostingu sprawdź, czy inne strony, z którymi się wiążesz, nie udostępniają zabronionych treści, jak na przykład pornografia czy pirackie materiały – ich problemy z wyszukiwarkami przejdą także na Ciebie!

Nie zapomnij o włączeniu indeksowania! Bez tego Twoja strona nie pokaże się nigdzie. Opłać też certyfikat bezpieczeństwa SSL. Wpływa on zarówno na zaufanie użytkowników, jak i wyszukiwarek.

Optymalizacja SEO obejmuje też odpowiedni szablon

To nie tylko kwestia wyglądu, ale przede wszystkim szybkości działania. Szablon musi być responsywny, czyli dopasowywać się do urządzenia, na którym jest wyświetlany, a najważniejsze jest płynne działanie na urządzeniach mobilnych. To właśnie na nich najczęściej użytkownicy przeglądają teraz Internet i problemy z działaniem strony zostaną od razu zauważone przez Google. Jeśli zamawiasz indywidualny szablon, nie zapomnij tego kontrolować. W przypadku gotowych łatwo porównać je przy użyciu narzędzia Google Page Speed Insight.

Wybierz dobrą wtyczkę SEO

Na tej podstawie będzie odbywała się dalsza optymalizacja SEO i codzienne działania. Jest kilku dużych graczy: YoastSEO, SEO Press, Rank Math czy All in One SEO Pack. W praktyce oferują one dość podobne funkcje, a wybór przy podstawowym użytkowaniu sprowadza się do preferencji związanych z interfejsem. Pamiętaj jednak, że sama instalacja wtyczki nic nie zmienia! Cała rzecz polega na tym, aby ją skonfigurować i użyć wszystkich funkcjonalności.

Metadane

Wtyczki umożliwiają wprowadzanie opisów przeznaczonych dla robotów wyszukiwarek oraz wyświetlanych na listach wyników. Wprowadź wszelkie opisy meta stron, tytuły SEO czy wreszcie opisy alternatywne obrazków. Im wcześniej zaczniesz to robić, tym mniej zaległości będzie do nadrobienia potem.

Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne

To element, bez którego nie obejdzie się żadna optymalizacja SEO. Zadbaj o pojawienie się linków do Twojej strony na zewnętrznych witrynach, najlepiej związanych z branżą i wartościowych. Natomiast u siebie należy stworzyć sieć hiperłączy, która pozwoli na szybkie i zaplanowane poruszanie się użytkowników, na przykład w kierunku sklepu lub innej konwersji. Pamiętaj także, aby ustawić znaczniki nofollow w przypadku linków wychodzących – nie chcesz użyczać swojego autorytetu tym stronom. Warto też w ustawieniach bezpośrednich odnośników wybrać opcję z nazwą wpisu w adresie podstrony w miejsce domyślnych numerów.

Optymalizuj grafiki

Błąd, który popełnia mnóstwo użytkowników WordPressa to bezpośrednie wrzucanie na stronę grafik wysokiej jakości. Znakomita większość odbiorców nie da rady ich docenić, natomiast skutecznie spowalniają one stronę, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Skompresowanie pliki nie powinny ważyć więcej niż 150 KB.

Wartościowe treści to najlepsza optymalizacja SEO

No i na koniec wisienka na torcie, która pozwoli wykorzystać w pełni wszystkie poprzednie składniki. Teksty na Twojej stronie muszą być prawdziwie merytoryczne i interesujące. Należy oczywiście pamiętać o odpowiednim użyciu nagłówków (tylko jeden H1!) i optymalizacji SEO tekstu, ale przede wszystkim musi on przyciągać użytkowników. Eksperckie wpisy blogowe oraz rozbudowane opisy produktów to klucz do sukcesu!

Profesjonalne strony internetowe, tylko z Agencją KoboSystem!

Related Posts