KoboSystem – skuteczne rozwiązania internetowe – sprawdź nas!
Strategia, kreacja, technologia, obsługa i zarządzanie

Jakie znaczenie dla SEO mają treści na stronie internetowej

treści na stronie

Jakie znaczenie dla SEO mają treści na stronie internetowej

Od jakości tekstu znajdującego się na naszej stronie zależy wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce. Jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na pozycjonowanie strony. Bez dobrze napisanych treści strona nie jest w stanie osiągać dobrych pozycji w wynikach. Jakie więc znaczenie dla SEO mają treści na stronie internetowej? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.

Rola treści na stronie – dlaczego są tak ważne?

Unikalność tekstu jest tutaj najważniejsza. Jeśli własnoręcznie tworzymy treści na naszą witrynę musimy pamiętać, że im bardziej unikalny będzie tekst, tym nasza strona będzie mocniej doceniana przez Google. Jeśli chcemy, aby nasza witryna miała wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, tekst musi być napisany pod użytkownika. Strony, na których znajdziemy dużo tekstów wysokiej jakości będą wyświetlane znacznie wyżej, niż te na których treści mają niską jakość, bądź zostały napisane pod wyszukiwarkę. W dzisiejszych czasach strony, na których teksty przepełnione są słowami kluczowymi nie są już tak zauważalne przez Google, przez co ich pozycje zazwyczaj znajdują się na drugiej stronie wyszukiwarki Google.

Ilość tekstu i jego redakcja

Jednym z najważniejszych elementów pisania tekstów pod SEO jest ich jakość i długość. Jeśli treści będą za długie i słabej jakości nie tylko wpłynie to na pozycję w wynikach wyszukiwaniach, ponieważ Google uzna, że treści pojawiające się na stronie nie są na odpowiednim poziomie, ale przede wszystkim zniechęci to użytkownika do czytania i późniejszego odwiedzania naszej strony. Jak więc tego uniknąć?

Przede wszystkim musimy tworzyć teksty pod użytkownika, a nie pod wyszukiwarkę. Zbyt duża ilość słów kluczowych może nas tylko skrzywdzić, a użytkownik będzie po prostu zniesmaczony czytaniem takiego tekstu. Treść powinna być ciekawa, zawierać najważniejsze informację i być napisana profesjonalnym językiem – ma zaciekawić czytelnika i być łatwa w odbiorze.

Nie możemy zapomnieć o czytelności tekstu. Musimy stosować nagłówki <h1>, które z reguły stosujemy dla najważniejszej frazy na stronie – tytułu artykułu czy nazwy produktu oraz nagłówki <h2>, które mają za zadanie rozdzielenie tekstu na fragmenty.

Nagłówek <h1> w tekście powinien pojawić się tylko raz, przy nagłówku <h2> nie musimy trzymać się tej reguły, jednak pamiętajmy o umiarze. Najmniejsze znaczenie dla SEO mają nagłówki <h4> i <h5>, więc podczas redagowania tekstu możemy z nich całkowicie zrezygnować.

W kwestii długości nie powinniśmy umieszczać tekstów krótszych niż 1000 znaków. Minimalną wartością, która pozytywnie wpływa na SEO jest 3000 znaków. Oczywiście dłuższe teksty są pozytywnie odbierane przez czytelników i Google, jednak nie należy przesadzać.

Korzyści z dobrej jakości tekstów na stronie

Teksty wysokiej jakości znajdujące się na naszej stronie niosą za sobą wiele dobrego. Dobrze napisana treść sprawia, że użytkownik czyta ją z zaciekawieniem. Dzięki temu czas spędzony na witrynie zwiększa się, co pozytywnie oddziałuje na SEO.

Słowa kluczowe long-tail

Artykuły o odpowiedniej treści na stronie nie tylko przyciągają użytkownika na nią, ale także pozwalają na pozycjonowanie strony na frazy kluczowe, czyli tzw. long tail (z ang. długi ogon). Long tail to nic innego jak złożone słowa kluczowe, które są wynikiem świadomego bądź długiego poszukiwania przez klienta danego produktu.

Wykorzystywanie słów kluczowych na naszej stronie daje nam możliwość zwiększenia ruchu. Najczęściej używanymi słowami w wyszukiwarkach są słowa dwu- i trzy wyrazowe, które stanowią ponad 50% zapytań. Słowa jednowyrazowe, czyli np. serwis to lekko ponad 20% wszystkich zapytań.

Podczas pisania długich tekstów nieświadomie używamy słów kluczowych tworząc nowe połączenia, które nie były wcześniej wyszukiwane. Tym samym generujemy ruch na stronie, co pozytywnie wpływa na pozycjonowanie witryny. Długie i wysokiej jakości artykuły są najlepszym i najbardziej naturalnym sposobem na tworzenie nowych fraz.

Przyciągnięcie uwagi czytelnika

Tematyczny i profesjonalnie napisany tekst sprawia, że użytkownik z każdym słowem jest coraz ciekawszy tematu, co sprawia, że jego czas na naszej stronie jest coraz dłuższy. Jeśli czas przebywania na stronie się przedłuży, zmniejszy się konwersja odrzuceń co pozytywnie wpływa na SEO.

Treści na stronie –  reklama produktu lub usługi

Artykuł pojawiający się na naszej stronie nie musi mieć tylko i wyłącznie treści informacyjnej. Może on przedstawiać produkt lub usługę oferowaną przez nasza firmę. Poza charakterem reklamowym taki tekst sprawia, że czytelnik ma większe zaufanie do produktu czy do firmy. Dowiaduje się o produkcie czy usłudze, a także może uzyskać informację na temat tego, jak się go wykorzystuje. Należy jednak pamiętać, że podczas tworzenia tekstu reklamowego nie możemy narzucać czytelnikowi tego, że musi skorzystać z oferty. Podkreślanie tego jak produkt czy usługa jest dobra również nie wpłynie dobrze na odbiór, ponieważ czytelnik będzie czuł się przytłoczony. Najlepiej aby taki tekst miał 90% treści informacyjnej, historycznej, a pozostałe 10% to treść reklamowa z linkiem do oferty.

Linkowanie wewnętrzne sprzyja pozycjonowaniu

Na stronach internetowych bardzo ważnym elementem jest linkowanie wewnętrzne, które przyśpiesza indeksowanie rozbudowanej witryny. Linki szybciej trafiają do odbiorców, którzy poszukują jej w wyszukiwarce. Jeśli w tekście umieścimy link do podstrony to nie tylko użytkownicy, ale także roboty indeksujące będą w stanie szybciej dotrzeć do konkretnego produktu, kategorii czy usługi. Linkowanie wewnętrzne wpływa również na widoczność serwisu podczas wyszukiwania słów kluczowych, czyli tak zwanych anchorów.

W artykule na naszej stronie możemy wstawić również link zewnętrzny, który będzie przekierowaniem do strony o większej renomie, co również pozytywnie wpłynie na nasz serwis z punktu widzenia SEO.

Jeśli więc chcemy, aby nasza witryna znajdowała się na topowych miejscach w wyszukiwarce musimy umieszczać na niej treści o wysokiej jakości. Jeśli teksty będą przyjemnie napisane i przykują uwagę czytelnika wpłynie to pozytywnie na pozycję witryny w wynikach wyszukiwaniach Google.

 

Szukasz kompleksowej obsługi swojej strony internetowej? Sprawdź jakie usługi może zaproponować Ci KoboSystem.

Related Posts