KoboSystem – skuteczne rozwiązania internetowe – sprawdź nas!
Strategia, kreacja, technologia, obsługa i zarządzanie

Co to jest i jak działa API?

jak działa api

Co to jest i jak działa API?

Jak myślisz, co dzieje się, kiedy w aplikacji Facebooka klikasz przycisk „lubię to”? Albo gdy zamawiasz pyszną pizzę z dodatkowymi oliwkami przez Uber Eats. Te działania powodują przepływ danych, często między różnymi odbiorcami i serwisami. Rzecz w tym, że musi to być prosta i szybka komunikacja jasno przekazująca informacje bez względu na techniczną budowę odbiornika oraz nadajnika. Aby było to możliwe, potrzebne jest narzędzie pośredniczące. I to właśnie o nim będziemy dziś mówić. A więc jak działa API?

API to sprawny pośrednik

API, czyli interfejs programowania aplikacji (Application Programming Interface), jest zestawem reguł, które umożliwiają różnym aplikacjom komunikowanie się ze sobą. Przydaje się w systemach wewnętrznych (przykład z lajkiem na FB), łączących różne platformy (dostawa jedzenia), a także do udostępniania danych firmy zewnętrznym podmiotom, na przykład w celu ulepszenia jakości albo audytu. Sekretem tego, jak działa API, jest uniwersalność. Nie trzeba pisać specjalnego kodu do każdej okazji – interfejs pozwala na przekazanie informacji między różnymi platformami i na różnych poziomach.

Jak działa API?

Kiedy korzystasz z API, wysyłasz żądanie do serwera, który następnie zwraca odpowiedź. To zwykle formularz HTTP, który zawiera informacje o tym, jakie dane chcesz pobrać lub jaką czynność chcesz wykonać. Serwer przetwarza je i wysyła odpowiedź w określonym formacie, takim jak JSON lub XML, który można łatwo odczytać przez aplikację.

API składa się z kilku podstawowych elementów:

• Protokołu komunikacyjnego – to zestaw reguł i standardów, które określają, jak aplikacje będą ze sobą komunikować. Przykładem protokołu może być SOAP, HTTP lub HTTPS. To podstawa.
• Procedur lub metod, czyli konkretnych poleceń, które wykonuje API. Wysyłane jest zapytanie, otrzymywana jest odpowiedź. Na przykład dodanie produktu, zmiana stanu zamówienia, usunięcie wypowiedzi.
• Formatu odpowiedzi. Najczęściej jest to XML i właśnie między innymi z tego powodu w tej formie tworzy się na przykład formularze albo tabele używane w sklepach internetowych.
• Parametrów, czyli informacji przesyłanych przez użytkownika celem uzyskania odpowiedzi. Przykład? Dane logowania albo wpisane w wyszukiwarkę słowo kluczowe.
• Endpointów, czyli punktów końcowych, do których odwołuje się API.

W założeniu więc to, czym jest i jak działa API, nie jest skomplikowane. Jak już jednak pewnie się domyślasz, występuje tu pewna specjacja.

Są różne rodzaje

API oparte na REST (Representational State Transfer). Bez wątpienia najpopularniejszy (przynajmniej w tej chwili) rodzaj API. REST opiera się na protokole HTTP i opisuje sposób przesyłania danych między aplikacjami. Jak działa API REST? Używa endpointów, które odnoszą się do danych, takich jak użytkownicy, polubienia czy statusy zamówień. Potem wywołuje się na nich odpowiednie polecenia HTTP.

API bazujące na SOAP (Simple Object Access Protocol). Ten rodzaj API również wykorzystuje protokół HTTP, ale składa się z bardziej złożonych i rozbudowanych protokołów komunikacyjnych. SOAP opiera się na języku XML i używa plików WSDL (Web Services Description Language), które opisują, jakie zasoby i metody API może wprawić w ruch.

I na koniec API oparte na GraphQL. Świeża rzecz. Jak działa API w tej wersji? Używa własnego języka zapytań, który umożliwia aplikacjom pobieranie dokładnie dobranych informacji. Pozwala to znacznie zredukować czas potrzebny do uzyskania informacji i obciążenie systemu.

Jak działa API? Kompleksowo

Ważne, że przepływ danych nie musi odbywać się tylko w jednym wymiarze. Rozprzestrzenianie ichh może zachodzić w wielu kierunkach naraz, co umożliwia koordynowanie zróżnicowanych działań z jednej platformy. Przykładem są choćby systemy wysyłki i płatności zintegrowane ze sklepem internetowym. Nie trzeba mieć dziesiątek kont i pośredników – API umożliwia proste połączenie, ułatwiając życie i administratorowi i użytkownikom. Do tego wzbudza zaufanie i oszczędza pieniądze. Świetna sprawa!

Agencja Interaktywna KoboSystem – pracuj z najlepszymi!

Related Posts