KoboSystem – skuteczne rozwiązania internetowe – sprawdź nas!
Strategia, kreacja, technologia, obsługa i zarządzanie

Wtyczki SEO WordPress – które są najlepsze?

wtyczki seo wordpress

Wtyczki SEO WordPress – które są najlepsze?

WordPress to jeden z tych fenomenów Internetu, który pokazuje, że można odjechać daleko od pierwotnego planu i odnieść spektakularny sukces. Z założenia miał służyć do samodzielnego tworzenia blogów, a szybko stał się najpopularniejszym na świecie systemem zarządzania treścią (CMS) w najróżniejszych rodzajach stron internetowych. Dziś istnieje wiele firm i osób specjalizujących się zawodowo w pracy z WordPressem i niezliczona ilość dodatków, szablonów oraz wtyczek. Przykładowo popularne WooComerce pozwala szybko i prosto stworzyć swój pełnoprawny sklep internetowy. My zajmiemy się za to wtyczkami związanymi z pozycjonowaniem. Blogowe korzenie WP sprawiają, że platforma aż prosi się o takie rozszerzenie. Wybraliśmy trzy, naszym zdaniem najlepsze wtyczki SEO WordPress pomagające w tworzeniu treści oraz metadanych. Na końcu wymieniamy także kilka pośrednio związanych z SEO. Zapraszamy do lektury i dzielenia się swoimi wrażeniami z użytkowania.

Yoast SEO

To niewątpliwie najbardziej popularny wybór, ale czy najlepszy? Sądzimy, że dla przeciętnego użytkownika – owszem. W prosty sposób pozwala wprowadzać opisy meta i monitoruje tekst pod kątem odpowiedniego nasycenia słów kluczowych (w obie strony – ostrzega także przed zbyt agresywnym SEO), rozkładu nagłówków, linków itp. Dopełnieniem tego modułu Yoast SEO jest część sprawdzająca czytelność tekstu – używanie strony biernej, długość akapitów itd. Wszystko w czasie rzeczywistym. Wraz z jasnymi i konkretnymi podpowiedziami sprawia to, że łatwo możemy optymalizować tekst w czasie pisania lub dostosować już istniejący.

Nie trzeba przebijać się przez skomplikowane ustawienia (aczkolwiek można potem sporo dostosować) – wrzucasz pożądane frazy kluczowe i działasz. Idealne dla osoby, która chce przede wszystkim dobrze pisać i niekoniecznie zagłębiać się w arkana wiedzy związanej z pozycjonowaniem. Już podstawowa wersja działa świetnie, a premium rozsądnie ją rozszerza o przydatne funkcje, bez niszowych bajerów. Jedyną poważną wadą jest spory ciężar – Yoast potrafi przymulić stronę, warto więc upewnić się, że nasza witryna temu podoła.

The SEO Framework

Pod pewnymi względami to przeciwieństwo opisanego przed chwilą Yoasta. Przede wszystkim jest dużo lżejszy – nie grozi wydłużeniem czasu odpowiedzi. Jego siłą jest prostota – nie masz tu tylu ustawień, za to te najważniejsze możesz dostosować dokładnie do siebie (choć już pierwotne zadowolą większość). The SEO Framework to wtyczka przejrzysta, w przeciwieństwie do popularniejszego konkurenta pozbawiona reklam. Prostota ma jednak swoją cenę – to wybór dla osób, które wiedzą, co robią przy działaniach SEO i mają doświadczenie z pisaniem pod kątem pozycjonowania. Tu nie ma tylu podpowiedzi i prowadzenia za rączkę. Warto też zwrócić uwagę, że ta wtyczka opiera się na tematach, a nie stricte słowach kluczowych – to bardziej nowoczesne podejście. Ma też ogromną bazę rozszerzeń, które pozwolą na zbudowanie indywidualnego plug-inu dostosowanego do Twoich potrzeb.

All in One SEO Pack

O ile poprzednio wymienione wtyczki określilibyśmy jako kolejne poziomy wtajemniczenia, o tyle All in One SEO Pack jest propozycją dla tych, którzy od początku planują się rozwijać i nie chcą na pewnym etapie wdrażać plug-inu na nowo. Bazowe ustawienia czynią go podobnym do Yoast SEO – przyjaznym dla początkujących użytkowników i prowadzącym przez dziwny świat pozycjonowania. Możesz jednak zagłębić się w setki opcji i dodatków (czasem o ekstremalnie wąskim zastosowaniu), aby radykalnie go rozbudować. Będzie to więc także oczywistym wyborem dla tych, którzy wszystko muszą zrobić po swojemu.

Utrzymaj czystość

Na koniec mniej oczywiste programy, które w prosty sposób ułatwią skuteczne działania SEO. W pierwszej kolejności wtyczki do utrzymywania porządku na stronie, na przykład LiteSpeed Cache lub W3 Cache. Z ich pomocą utrzymasz możliwie szybkie działanie strony, przeprowadzisz optymalizację obrazów, czyszczenie zbędnych plików itp. Te parametry mocno wpływają na pozycjonowanie strony internetowej i są równie ważne, co odpowiednia zawartość. Warto o tym pamiętać. Pomocny będzie też plug-in do monitorowania linków, na przykład The Broken Link Checker. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, że Twoja strona nie zawiera błędnych hiperłączy, które mogą mocno uderzyć w rankingi Google.

Na koniec generalna rada – stawiaj na popularne wtyczki SEO WordPress z dużą społecznością i dobrym wsparciem. Będziesz mieć wtedy pewność co do regularnych aktualizacji i możliwość szybkiego uzyskania pomocy w razie problemów.

Related Posts