KoboSystem – skuteczne rozwiązania internetowe – sprawdź nas!
Strategia, kreacja, technologia, obsługa i zarządzanie

UX i UI – co to jest i jakie są różnice?

ux i ui

UX i UI – co to jest i jakie są różnice?

Internet to już nie tylko dodatek czy ucieczka od rzeczywistości. To jest rzeczywistość, w której codziennie poruszają się miliardy ludzi, nierzadko spędzając tu większość swojego czasu. Nic więc dziwnego, że projektowanie stron internetowych już dawno przestało być domeną amatorów opierających się na intuicji. Tak jak dobry sklep lub dom powinien być zaprojektowany przez dobrego architekta, aby sprzyjał poruszaniu się i dobrej atmosferze, tak tworzenie witryny musi opierać się na wiedzy i doświadczeniu. Właśnie z tym związane są tyłowe pojęcia – UX i UI. Pojęcia dodajmy notorycznie mylone lub traktowane synonimicznie, co jest niemałym błędem. O co więc chodzi?

Co oznacza skrót UX, a co UI?

To proste. Prawie. UX oznacza User eXperience, czyli ogólne doświadczenia użytkownika – jego interakcje ze stroną, jej odbiór, architekturę informacji. W skrócie zapewnienie jak najbardziej przyjemnego i intuicyjnego poruszania się po witrynie na podstawie badania użytkowników oraz ich zachowań. UI to skrót od User Interface. Ta dziedzina zajmuje się wdrażaniem UX w życie – szczegółowym projektowaniem interfejsów, grafiki strony, animacji itp. UI jest więc pojęciem węższym, zawierającym się w UX. Jednak ze względu na specjalizację i wymagane umiejętności praktyczne zazwyczaj zajmuje się nim osobna osoba.

Jak wygląda praca UX designera?

Przede wszystkim wymaga dobrego, wszechstronnego przygotowania. To wiedza z zakresu psychologii, sztuki użytkowej, informatyki, architektury informacji, a wreszcie SEO. Istnieje mnóstwo kursów UX, w praktyce jednak liczą się efekty, którymi może pochwalić się specjalista. A te wynikają zazwyczaj z doświadczenia. UX-owiec musi przede wszystkim opierać się na badaniach, najczęściej mieszance własnych oraz tych publikowanych przez duże serwisy. Jednak każde zlecenie musi być rozpatrywane indywidualnie. Należy określić grupy docelowe i na ich podstawie stworzyć persony – fikcyjne postacie reprezentujące potencjalnych klientów. To dla nich tworzony będzie projekt. Ważny jest również głęboki wywiad z klientem i określenie celów, jakie ma strona. Inaczej projektuje się sklep internetowy, a inaczej bloga zarabiającego na reklamach.

UX to stworzenie kompletnego projektu witryny od strony widzianej przez użytkownika i zaplanowanie ścieżek, jakimi będzie się on poruszał. Należy przy tym uwzględnić także pozycjonowanie strony, a więc wymagania robotów Google i miejsce na działania SEO. To kreatywna praca, ale oparta na konkretnych danych, szczypcie intuicji i… śledzeniu aktualnych trendów. Tu nie ma miejsca dla konserwatystów!

A co robi UI designer?

UI jest właściwie częścią UX. Częścią wykonawczą. To w dużej mierze specjalizacja graficzna. Należy „narysować” menu i cały layout strony na podstawie układu zaproponowanego przez UX designera. Przydaje się tu znajomość programów graficznych, ale też obycie z czcionkami, idealne oko do kolorów oraz znajomość ich oddziaływania na emocje. Należy łączyć artystyczną żyłkę z wiedzą o zachowaniu użytkowników w odpowiedzi na konkretne rozwiązania. Całą sztuką jest dostosowanie strony do zróżnicowanych urządzeń – przecież zupełnie inaczej obsługuje się ją na telefonie, a inaczej na dużym ekranie komputera.

UI zajmuje się nie tylko wyglądem strony, ale też jej działaniem. To, jak rozwijają się elementy interaktywne, co jest „klikalne” a co nie, wreszcie zastosowanie animacji, a nawet dbanie o szybkość strony poprzez optymalizację ładowania. UI odpowiada za wdrożenie projektu, ale też często za konsultacje w czasie jego tworzenia.

UX i UI muszą być ściśle związane

To niestety częsty schemat. UX-owiec stworzył projekt, UI designer go wdrożył. Coś nie działa. W pierwszej kolejności kontaktujesz się z wykonawcą, on jednak stwierdza, że to wina wadliwego projektu i „przecież było wiadomo od początku”. „Ja tu tylko sprzątam”. To właśnie kwestia komunikacji, łączenia teorii z praktyką. Tu widać ogromną przewagę agencji interaktywnych nad doraźnymi zespołami – współpraca na każdym etapie pozwala uniknąć takich kwiatków, bo wszyscy specjaliści pracują w określonym celu, a nie po to, aby domknąć swoją działkę.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, co to jest UX i UI, czym się różnią i dlaczego są ważnymi częściami procesu tworzenia strony. To niezwykle ciekawe dziedziny, które z pewnością w najbliższym czasie czeka dynamiczny rozwój.

Related Posts